AYDIN KARPUZLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dünya İnsan Hakları Konulu Kompozisyon Yarışması İl Birincimiz Farma ŞAHİN

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında ilimizde düzenlenen kompozisyon yarışmasında il birincisi olan Karpuzlu Anadolu Lisesi Öğrencimiz Fatma ŞAHİN'i ve öğretmenlerini yürekten kutlarız.  
Dünya İnsan Hakları Konulu Kompozisyon Yarışması İl Birincimiz Farma ŞAHİN

 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında ilimizde düzenlenen kompozisyon yarışmasında il birincisi olan Karpuzlu Anadolu Lisesi Öğrencimiz Fatma ŞAHİN önce okulunda ardından Kaymakamımız tarafından ve en son İl Milli Eğitim Müdürümüzün eşliğinde Vali Yardımcımızdan ödüllerini almış, bu derecesi ile bizleri gururlandırmıştır. Öğrenciimizi ve destekleyen öğretmenlerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 

DERECE ALAN

KOMPOZİSYON

vvvvvvvvvvvvv

İNSAN OLMAK İNSANCA YAŞAMAK

 

Belki de hiç gerek yoktu böyle bir güne insan olmayı başarabilseydik ne güzel olurdu dünya birbirimizikarşılıksız sevmeyi başarabilseydik. Şairin dediği gibi 'İnsan insanı sevmez de bu dünyada /Başka neyler? '. Acı olsa da bu gerçek vurur yüzümüze tokadını.  İnsan insandan ne ister neden birbirini düşman eyler.

10 Aralık ta ilan edilen bu gün bize en fazla şunu öğretti nasıl oldu da böyle bir bildirgeye ihtiyaç duyacak hale geldi dünya oysa herkese yeterdi fazlasıyla havası da suyu da. Ama bölüşemedik dostça insanca elindeki almak için rakip edindik düşman edindik savaşlar çıkarıp kan deryasına dönerdik hepimizin haklı gerekçeleri vardı ben daha çok yaşamayı hak ediyorum. O halde çok yaşa ben sloganı yerleşti kalbimize. Artık kömürden daha karaydı kalplerimiz petrolden daha yakıcı sözlerimiz zehirden farksızdı bakışlarımız. Sonunda ne mi oldu? Hepimizkaybettik bu bitmek bilmeyen' ben ' savaşını. Bir savaş ki her iki tarafı da yakan galibi asla olmayan...

Tekrar dönelim insanlığımıza tek savaşımız olsun mutluluğu daha fazla paylaşma uğruna. Kâğıtlara yazılmasın beyannameler asılmasın duvarlara kalplerdir yeri onların yazalım tekrar ruhlarımıza. Çünkü hayat şunu gösterdi bizlere fazlasıyla kâğıtlara yazılanlar kalıyor tozlu raflarda. Yeniden inşa etmek için insanlığı el ele verip gönül dünyası kurmamız gerekiyor hicret edelim benden bize ki yazılı olmasa da bu daha etkilidir ve kesin sonuçlarverir. Yazık değil mi Afrika'da kömür gözlü o mazlum çocuklara Filistin 'de ağlayan analara Bosna' solan çiçeklere inanalım ki bölüşürsek fazlasıyla yeter bu dünya hepimize. Biraz saygı içine katalım biraz sevgi ortaya çıkar en güzel beyanname bilelim ki değil insan çiçeğin böceğin bile bizim kadar yaşama hakkı var onun da bizim kadar özgürlüğüvar.

Bu duyguların kâğıtlardan çıkarılıp insanlığın ortak malı olarak tüm gönüllere yazıldığı gün göreceğiz ki herşey farklı olacak. Aydınlanmış kalplerin ışığı hepimizin mutluluk kanatları olacak daha güvenli ve huzurlu bir dünyaolacak.

 

Beni hor görme kardeşim

Sen altınsın, ben tunç muyum?

Aynı vardan var olmuşuz

Sen gümüşsün, ben sac mıyım?

 

 

 

FATMA ŞAHİN

11/C

KARPUZLU ANADOLU LİSESİ

KARPUZLU

 

14-12-202214-12-202214-12-202214-12-202214-12-202214-12-202214-12-2022

Bayraktepe Mah. Atatürk Cadddesi. No73 Karpuzlu/AYDIN - 02567412154

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.